draugiem.lv
facebook.lv

Atbildes uz jautājumiem

Labdien! Gribēju pajautāt-  ja bērniņa svars ir 1800kg un pārējais viss ir kārtībā (tikai guļ apsildāmajā gultiņā) vai var izrakstīt no slimnīcas?

Atbilde:

Svars nav vienīgais rādītājs. Vispirms ir jāzin, cik gestācijas nedēļas ir mazulim.  No slimnīcas parasti izraksta bērnu ar svaru 2.kg, ar BCG vakcināciju, ar stabilu termoregulāciju, kā arī ir  jābūt pārliecībai, ka mazulis labi zīž no krūts vai pudeles un ir labas analīzes. Ja mazulis piedzimis pirms 31. nedēļas, tad nepieciešama acu ārsta apskate un slēdziens, ka tīklene ir nobriedusi un nākošā apskate var tikt plānota aptuveni gada vecumā. Jābūt labām analīzēm.

Ar cieņu Amanda Smildzere

neonatologs


Sveiki! Man ir jautājums par bērniņa ēšanu. Mums šobrīd ir 25nedēļas,slimnīcā esam jau 2nedēļas, pirms tam ar pieniņa uzņemšanu nekādas problēmas nebija, bet šodien pieniņu mazais atgrūda  gan no rīta, gan vakarā. Iepriekšējā vakarā bērniņam tika pārlieti eritrocīti. Pirms tam mums bija ēšanas deva 12ml 2stundu laikā un 3-šās stundas laikā vēderiņš atpūšas. Šodien, pēc piena atgrūšanas pamainīja ēšanu 7ml 1stundas laikā un 2-ās stundas laikā vēderiņš atpūšas, bet arī tas nepalīdzēja. Kas varētu izraisīt piena atgrūšanu, un vai tas var kaut kāda veidā ietekmēt mazuli?

Atbilde:  

Labdien! Vispirms – ja bērniņš ir slimnīcā, tad visapkārt ir speciālisti, kuri var mazo apskatīt un konkrēti atbildēt uz visiem neskaidrajiem jautājumiem par jūsu bērniņu klātienē.

Bet vispār  runājot ļoti teorētiski, šādā gestācijas vecumā zarnu trakts bērniņam ir ļoti, ļoti nenobriedis – tajā trūkst pareizo mikrobu, zarnu sienas šūnas ir nenobriedušas, tās neizdala pietiekoši daudz gremošanas sulas un fermentus, tajās nav pietiekoši daudz asinsvadu u.t.t. Tie ir faktori, kas šiem ļoti mazajiem bērniņiem var izraisīt apgrūtinātu barošanu un vēdera pūšanos jeb tā saucamo barošanas intoleranci.

Reizēm priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem (jo agrāk dzimušiem, jo biežāk) sastop zarnu sieniņas iekaisumu jeb nekrotisku enterokolītu, ko vieglākos gadījumos ārstē, pārtraucot barošanu caur zondi un medikamentiem, bet smagākos gadījumos nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Vislabāk, kamēr jūs atrodaties slimnīcā,  šos neskaidros jautājumus droši uzdot dakterim, kas ārstē jūsu mazuli, jo tieši viņš redz bērniņu klātienē, dienu no dienas un var izskaidrot radušos situāciju vislabāk.

Lai Jums un mazulim veselība!

Ar cieņu A.Smildzere, neonatologs 


Labdien! Man dēls piedzima 29.nedēļā ar svaru 1.470 un 42 cm garš. Slimnīcā pavadījām mēnesi, atbraucot mājās pirmās 4 nedēļas dēliņam viss bija kārtībā. Baroju ar Premital un savu pienu. Tad man sākās menstruācijas, kuru laikā dēliņš bieži atvēma, tad nolēmu tajās dienās dot tikai maisījumu. Ar maisījumu dēliņš aktīvi spiež kaku, ieraudās ik pa brīdim. Konsultējos ar mūsu pediatru, izrakstīja Lactasin pus kapsuliņa pirms katras ēdienreizes, dēliņam drusciņ vieglāk palika, bet joprojām ir tā aktīvā spiešana. Kaka ir 2 reizes dienā - normālā krāsā un konsistencē. Dodu arī savu pienu, bet retāk,  jo piens ir jūtami samazinājies. Tagad dēliņš sver 3.500. Domāju, ka problēma ir maisījumā, sakiet, kādā vecumā un svarā var mainīt maisījumu? Tagad dēliņam  ir 2 mēneši un 11 dienas. Baidos, ka var dabūt nabas bruku ar tik aktīvu spiešanu. Paldies. Ar cieņu, Aļona.

Atbilde:

Labdien!Domāju, ka maisījums ir jāmaina. Prematil ir paredzēts priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem agrīnajā periodā, ja trūkst mammas pieniņa. Maisījumā ir nelielas atšķirības no laikā dzimušu mazuļu maisījumiem, kā arī vairāk kalorijas. Bet sasniedzot  svaru 3.5kg, Jūs droši varat mainīt šo maisījumu uz laikā dzimuša bērna maisījumu (Frisocomfort, Aptamil 1 vai kādu citu) ar ģimenes ārsta ieteikumu –jo ģimenes ārsts vislabāk pazīst mazuli.  Ja ir aizcietējumi, maisījumu var mainīt arī agrāk. Prematil nereti veicina aizcietējumus mazuļiem. Lactasin varētu neiedarboties, ja to lieto ar maisījumu. Parasti  tas ir jālieto ar mammas pieniņu.

Ar cieņu Amanda Smildzere

neonatologs


Labdien! Dēliņš piedzima 36. Nedēļā, šobrīd ir 6 mēneši un ļoti mokās ar gāzītēm, sevišķi otrajā nakts daļā, kā rezultātā ir traucēts miegs un arī vēdera izeja ir šķidrāka. Svarā ņemas ļoti labi 8,5 kg. Barojot pārsvarā dodu abas krūtis, ar vienu nepietiek. Mēģinu izslēgt dažādus produktus, taču nekas nemainās. Nodevām analīzes, lai pārbaudītu slēptās asinis, tās ir negatīvas. Pārējie rezultāti sekojoši: krāsa- dzeltena; forma- mīksta; reakcija- vāji skāba; gļotas caurjauktas ++, epitēlijs redzes laukā 0-2; leikocīti redzes laukā 25-30, stādu barība nesagremojamā -; stādu barību sagremojamā - ; saistaudi -; muskuļu šķiedras neizmainītas- ; muskuļu šķiedras izmainītas -; neitrālie tauki ++; taukskābes +, ziepes +/-; ciete šūnās -; Vai analīžu rezultātos var redzēt kas par vainu? kā ar cukura šķelšanu ( baroju ar abām krūtīm). Nezinu īsti kā varu mazajam palīdzēt, kādu speciālistu apmeklēt? Ģimenes ārsts uzstāj uz uzturu, bet rezultāti vēl nav rādīti.

 Atbilde:

Labdien!Iemesli meteorismam (gāzītēm vēderā) var būt dažādi. Visbiežāk tie tiešām ir saistīti ar ēdināšanu. 6 mēnešu vecumā bērnam uzturā  jau vajadzētu piedāvāt piebarojumu.

 Ja šī problēma pastāv un ir ilgstoša, vēlams konsultēt mazuli pie gastroenetrologa. Neredzot bērnu, neizzinot papildus jautājumus,  sniegt korektu atbildi nav iespējams. 

Ar cieņu A.Smildzere, neonatologs 


Labdien! Bērniņš ir dzimis 34.ar pusi nedēļās. Svarā pieņemas labi - pusotra mēneša laikā pieņēmies svarā no 2,2 kg uz 4,2kg, garumā arī pastiepies. Šobrīd ir 7 nedēļas vecs. Saskaros ar tādu problēmu, ka bieži pēc ēšanas (ēd tikai no krūts, apmēram ik pa 3h- kā pats vēlas)- sagaidām atraudziņu, vel paturu rokās vismaz 15 min- tad lieku gultiņā. Citreiz atgrūž nedaudz pieniņu. Tur mierīgi noguļ stundu un tad sāk staipīties, knosīties un skaļi kunkstēt, vaidēt (apm.20-30 min)- izskatās, ka cīnās ar vēdera sāpēm- velk klāt kājiņas, lokās uz aizmuguri nedaudz. Nāk gāzītes arī bieži- bet šādi staipoties un knosoties pēc laika atnāk atpakaļ arī piens- jau no kuņģīša, pārstrādājies kā kefīrs- ar maziem kunkulīšiem, šķidrs- it kā atvemts. Kādas 2-3 tējkarotes apmēram. Tā nav pēc katras ēšanas, bet bieži tomēr- apmēram 5-6 reizes no 8. Lietojam Biogaia pilienus. Esam mēģinājuši arī Antiflat, bet neliekas, ka palīdzētu. Žēl skatīties, ka bērniņš tā mokās- arī paņemot rokās notiek tāpat. Pēc tam atkal guļ tālāk mierīgi. Ēd vienā reizē no vienas krūts, paēd diezgan ātri10-15 min. Varbūt saēdas par daudz? Vēdera usg pārbaudē BKUS viss bija labi, netika nekādas novirzes saskatītas. Vai šādi var būt, jo muskulītis, kas noslēdz kuņģi vel nav nostiprinājies, un staipoties, grozoties tiek izspiests ēdiens no kuņģa, vai ir nepieciešams veikt kādas pārbaudes un šāda atgrūšana jau no kuņģīša miegā stundu pēc ēšanas nav normāla? Paldies! Ar cieņu, Guna

Atbilde:

Labdien! Pirmkārt, pieniņa atgrūšana, diskomforts pēc ēšanas nav īsti normāli. Iemesli tam var būt vairāki. Viss liecina, ka barošana ir sekmīga. Viens no iemesliem atgrūšanai var būt tāds, ka barojot ar mammas pieniņu,  bērnam vēl nepietiek fermenta, kas pārstrādā mammas piena cukuru jeb laktozi. Tā rezultātā pastiprināti veidojas gāzes zarnu traktā, kas, savukārt, veicina vēdera uzpūšanos, biežāku pieniņa atgrūšanu, jo muskulītis, kas atrodas starp kuņģi un barības vadu ir vājš.  Šādā situācijā var palīdzēt ferments piena cukura šķelšanai – laktāze, kas palīdz sašķelt piena cukuru, līdz ar to samazina vēdera uzpūšanos, diskomfortu un atgrūšanu. Vislabāk būtu, ja jūs konsultētos ar pediatru vai neonatologu, kurš bērnu izmeklētu. 

Ar cieņu Amanda Smildzere

neonatologs 


Labdien! Mans mazais piedzima 32.ned+5dienas. Slimnīcā, par laimi, bija jāpavada tikai 2 nedēļas, jo mazais ātri ņēmās svarā un ēda no pudelītes, bez zondes vai citiem palīglīdzekļiem. Slimnīcā neieteica dot krūti, lai nenogurdinātu un mazais pieņemtos svarā, bet es tāpat pēc pudeles pamēģināju. Ne katru reizi, bet šad tad sanāca. Mazajam tagad ir 19 dienas, no slimnīcas mājās esam 5dienas. Slimnīcā ēda ik pa 3h manu pienu, ko atslaucu. Mājās sākās problēmas- no 45ml mana piena jau pēc stundas mazais ir augšā un atkal prasa ēst, apēd tikpat daudz un pat dažreiz nedaudz vairāk. Sākām jaukt maisījumu (Aptamil 1) ar manu pienu, it kā noguļ tās 3h, dažreiz 2,5 vai 2h. Jautājums ir- kā mums labāk rīkoties ar ēdināšanu? Vai var būt tā, ka mans piens paliek pliekans un mazais nejūtas paēdis? Vai maisījumu var jaukt kopā ar manu pienu vienā pudelē, ja sākumā katrs atrodas savā pudelē un pirms barošanas saliet vienā? Slimnīcā JITN mums teica, ka var, bet ģimenes ārsts saka, lai nekādā gadījumā to nedaru. Apjukums un neziņa, ko gribētos remdēt. Jau iepriekš liels Jums paldies.

 Atbilde:

Labdien! Vispirms, katras mammas piens vienmēr ir pats labākais ēdiens savam mazulim! Tas nekad nevar palikt pliekans! Bet - mazulītis aug un līdz ar to aug arī vajadzīgais pieniņa daudzums. Ir grūti neredzot mazuli šobrīd pateikt, kur ir problēma. Reizēm, paēdot rodas gāzītes vēderā, kuru dēļ mazulis mostas un raud, bet dodot knupi/krūti vai pudelīti atkal zīž (līdz ar to ēd vēl). Jāatceras, ka ar zīšanu bērns ne tikai ēd, bet arī mierina sevi.

Parasti apjomu, kas Jūsu mazulim ir jāizēd, palīdz noteikt ģimenes ārsts vai pediatrs. Vidējais piena daudzums, kas ir jāizēd šajā vecumā diennaktī ir 150-160ml/kg svara. Šo tilpumu ir jāsadala uz 8-12 ēdināšanas reizēm.

Mammas pienu un piena maisījumu vienā pudelē nejauc. Ja vienā ēšanas reizē ir jādod abi tad, vispirms dod mammas pienu, pēc tam maisījumu. Var darīt arī tā, ka vienā barošanas reizē iedod pieniņu, kas noslaukts vairākās reizēs un nākošajā barošanas reizē maisījumu. Jāseko svaram un garumam.

Ar cieņu Amanda Smildzere, 

neonatologs 


Sveicināti! Manai meitai ir gads un 10 mēn., piedzima 28.nedēļā. Šobrīd jau 4 nedēļas meitiņa klepo. Pirmās 3 ārstējām tikai klepu, nepalīdzēja. Tad tika konstatēta bronhu obstrukcija, lietojam Ventolīnu nu jau 3 dienas, nekas nemainās. Ko darīt tālāk, kā ārstēties?

Atbilde:

Labdien! Šī ir akūta saslimšana, kuru var apgrūtināt plaušu nenobriedums. Jūsu aprakstītie simptomi liecina, ka bērnam ir nepieciešama rūpīga  ārstēšana un novērošana pie ģimenes ārsta, bet, ja nav rezultāts, tad ir jakonsultējas ar bērnu pulmonologu. Vienmēr pastāv iespēja ierasties pie speciālista BKUS – akūtā situācijā tieši uzņemšanas nodaļā vai arī plānveidā ar ģimenes ārsta nosūtījumu pie pulmonologa vai pediatra. Iespējams, ir jāveic papildus izmeklējumi – krūšu kurvja rtg, asins analīzes. Neredzot un neizmeklējot mazuli, konkrētus ieteikumus par ārstēšanu nevar dot.

Ar cieņu, A.Smildzere

neonatologs


Labdien! Mans dēliņš dzima 30.ned+4dienas. Pašlaik ir 40.nedēļas. Pirms nedēļas izoperēja cirkšņa trūci. Baroju ar krūti. Pēdējās 2 nedēļas dēliņš katru reizi mostas ar lielu bļaušanu. Mostas pats, bet vienmēr raudot. Vai iemesls var būt pārciestā narkoze? Grūtības pamosties gan parādījās pirms operācijas... Kā viņam palīdzēt pamošanās procesu padarīt vieglāku un patīkamāku? Paldies!

Atbilde:

Labdien! 40. nedēļa ir vecums, kad priekšlaicīgi dzimis bērns sāk kļūt aktīvāks, pieaug izēstā pieniņa daudzums, līdz ar to reizēm parādās vēdergraizes. Lai labāk izprastu iemeslu, būtu jāzina, kā mazulis ēd – cik bieži, cik ilga ir katra ēšanas reize, vai ir tendence pieniņu atgrūst, kāda ir vēdera izeja. Ļoti reti šādi simptomi ir saistāmi ar narkozi, daudz biežāk tiem ir citi iemesli. Nav viena recepte visiem mazuļiem. Vislabāk būtu, ja jūs aprunātos ar savu ģimenes ārstu vai atnāktu uz neonatologa konsultāciju.

Ar cieņu, A. Smildzere 

neonatologs


Labdien! Mana māsa dzīvo ārzemēs un viņas bērniņam atklāja gastrošīzi. Ārsti teica, ka nekas traks, uztaisīs pēc dzimšanas operāciju , bet viņa palūdza mani noskaidrot, cik ilgs ir ārstēšanas process? Un vai bērniņam nedraud briesmas?

Atbilde:

Gastrošīze ir iedzimta saslimšana, kam raksturīgs vēdera priekšējās sienas defekts, caur kuru ārpus vēdera priekšējās sienas atrodas vēdera dobuma orgāni. Dažādiem bērniem ārpus vēdera sienas var būt dažāds orgānu komplekss - zarnu cilpas, kuņģis, reizēm aknas un liesa. Šo saslimšanu tiešām veiksmīgi operē tūlīt pēc piedzimšanas. Pēcoperācijas periods ir atkarīgs no tā, cik daudz iekšējo orgānu atrodas ārpusē, reizēm vajadzīgas 2 operācijas ar vairāku dienu intervālu.  Ārstēšanas process ir individuāls, parasti ap mēnesi vai ilgāk –sākumā pēc operācijas bērniņu nevar barot caur muti, tāpēc barības vielas ievada vēnā.

Ar cieņu, Amanda Smildzere   


Labdien! Mans dēliņš piedzima agrāk (31. nedēļā), tagad viņam ir 7 mēneši un diemžēl šodien slimnīcā mums pateica, ka mums ir vesta sindroms. Es gribu pajautāt, kādi dakteri un kāda programma var mums palīdzēt, lai nebūtu problēmas ar attīstību? Un kāda programma ir bez rindas un bez maksas maziem bērniņiem? (Mēs zinām tikai par masāžu, vingrojumiem un baseinu) Paldies! Ļoti gaidīšu atbildi!

Atbilde:

Labdien! Vesta sindroms ir epilepsijas forma, kas parasti sākas zīdaiņiem no 3-12 mēnešu vecumā, biežāk ap 5 mēnešiem. Sastop 1 mazulim no 3500 dzīvi dzimušajiem. Puisīši slimo biežāk nekā meitenes. Cēloņi var būt dažādi ( “polietioloģiski”) . Sindroma pamatā ir smadzeņu darbības izmaiņas, kas var būt sākušās gan pirms mazuļa dzimšanas ( prenatāli ), gan dzemdību laikā (perinatāli), kā arī pēc dzimšanas ( postnatāli ). Lai uzliktu šo diagnozi, ir jābūt raksturīgai triādei: “infantīlie spazmi”, raksturīgas izmaiņas elektroencefalogrāfijā, attīstības aizture.

Speciālisti, kas pirmkārt, šo slimību ārstē ir bērnu neirologi, kuri zinot jūsu mazuli, var piedāvāt visatbilstošāko ārstēšanas kompleksu. Pamatā tie ir speciāli medikamenti. Fizioterapija ir vajadzīga, bet arī saskaņā ar speciālistiem, jo pārāk liela un dažāda stimulācija arī nereti var stimulēt epilepsijas aktivitāti. 

Ar cieņu neonatologs Amanda Smildzere


Labdien! Man puisītis piedzima 31.ned + 6d. 1650g un 41cm, tagad mums jau ir mēnesis un 8 dienas. Gribētu zināt, cik ml mātes piena jādod? Kad izrakstījāmies no slimnīcas, teica, lai palielinām līdz 45ml, tagad dodu arī 50ml, bet pēc 2 stundām raud un dusmīgi pirkstus bāž mutē, ēst grib. Tā kā piena nav daudz, pa nakti dodu maisījumu un taisu maisījumu kā nedēļu vecam bērnam un palielinu pa nedēļām, vai pareizi?

Atbilde:

Man ir grūti Jums nosaukt konkrētu daudzumu, cik pieniņa ir nepieciešams mazulim, jo nav zināms pašreizējais bērniņa svars. Parasti ģimenes ārsts vai pediatrs novēro bērna attīstību un sniedz arī norādījumus par ēdināšanu.

Parasti nepieciešamo piena daudzumu rēķina uz bērniņa svaru - 160-180 ml/kg/diennaktī, izdalot ar 8 barošanas reizēm. Ja jūs gatavojat maisījumu no priekšrakstiem uz paciņas, tad jāņem vērā, ka bērniņam vēl nav 1 nedēļa (ja mēs salīdzinām ar laikā dzimušu bērnu). Priekšlaikus dzimušam mazulim rēķina tā saucamo koriģēto vecumu – piem., jūsu bērniņš ir piedzimis 31+6 dienas + 1mēn8d jeb 4ned.+8 dienas, ir 37 nedēļas. Jūsu bērnam 1 nedēļa būs ap 41 koriģēto nedēļu. 

Ar cieņu, Dr. Amanda Smildzere


Labdien! Gribētu uzzināt vai meitenīte dzimusi 31 vai 32 nedēļā var svērt 3300g un garums 53cm? Vai vienkārši neprecīzi noteikta grūtniecības nedēļa??? Paldies jau iepriekš par sniegto atbildi. Visu cieņu!

Atbilde:

31. vai 32. nedēļā dzimušam mazulim vidējais svars ir 1.7kg-1.9kg un vidējais garums ir 42cm-43cm. Ja bērns ir piedzimis vesels, jādomā, ka ir bijusi lielāka grūtniecības nedēļa. Ir dažas patoloģijas, pie kurām jaundzimušā fiziskie parametri pārsniedz normālos rādītājus.

Ar cieņu,
Amanda Smildzere neonatologs


Sveiki, vēlējos jautāt- no kuras gestācijas nedēļas priekšlaikus dzimušus bērnus potē pret RSV? Kādas sekas atstāj šis vīruss? Vai vienreiz izslimojot ir iespējams “saķert” to atkārtoti? Cik ilgi ārstē šo vīrusu, ja tas diagnosticēts laikus? Vai bērniņam, kurš dzimis 35 nedēļas, arī ir pieejama " drošā apmetņa" uzraudzība? Dzimām 35 nedēļās ar tekošiem ūdeņiem, straujās dzemdībās ar svaru 2 kg, šobrīd faktiskais vecums ir 3 mēneši, jau no apaļa 1 mēneša ir dažādas veselības problēmas. No dzemdību nodaļas izrakstījāmies 6. dzīves dienā.

Atbilde:

Labdien! Pret RSV imunizē mazuļus, kas ir dzimuši līdz 29. gestācijas nedēļai (28 nedēļām + 6 dienas), kā arī līdz 32. nedēļai - tos, kam ir bronhopulmonāla displāzija. Imunizācija tiek nodrošināta arī mazuļiem, kuriem ir smagas sirdskaites, kas vēl nav operētas, vai arī pēc operācijas ir nepieciešama medikamentu terapija 1.ja dzīves gadā. RSV parasti izraisa elpceļu saslimšanu, līdz 2 gadu vecumam -bronhiolītu - izpaužas ar apgrūtinātu elpošanu, sēkšanu, klepu, temperatūru. Katram bērnam slimība var noritēt atšķirīgi - no viegli izteiktiem simptomiem līdz smagākai norisei. Ārstēšanas laiks ir atkarīgs no simptomiem un slimības smaguma." Drošais apmetnis"  ir labdarības ziedojumu akcija, kas pati par sevi nenodrošina bērnu uzraudzību. Priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programma ir paredzēta priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem līdz 34. gestācijas nedēļai, tā tiek nodrošināta visos Perinatālajos centros (Valmierā, Jēkabpilī, Liepājā) un Bērnu klīniskajā slimnīcā (visur, kur pēc dzimšanas ārstējas dziļi priekšlaikus dzimušie bērniņi)  Pēc 34. nedēļas parasti mazuļi jau ir samērā veseli un viņu aprūpe ir pietuvināta laikā dzimušo bērniņu aprūpei. Ja ir veselības problēmas, tad tāpat, kā visi laikā dzimušie bērniņi ar veselības traucējumiem var ārstēties pie ģimenes ārsta vai pediatra. Pediatrs konsultē arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Ar cieņu, Amanda Smildzere
neonatologs   


Labdien! Mans dēliņš piedzima 34 ned. ar svaru 2.500kg tagad mums ir 2 ned. un ir sākušas parādīties kolikas. Gribēju uzzināt cik daudz pie tāda ķermeņa svara bērnam var dot Espumisanu. Paldies!

Atbilde:

Labdien! Ja ir vēdergraizes un gāzu krāšanās, kas bērnu dara nemierīgu,  Espumizānu var lietot katrā barošanas reizē pa 0.5 ml (15 pil.).  Espumizāns ir medikaments, kas no zarnu trakta organismā neuzsūcas, bet ,noārdot gāzu pūslīšus gremošanas traktā, izdalās ārā.

Ar cieņu, Dr. A. Smildzere          


Labdien! Mana meitiņa piedzima 29.ned. 760 g. un gandrīz 3 mēnešus bijām Bērnu slimnīcā. Lūdzu, iesakāt kādu neonatologu vai pediatru, jo ģimenes mūsu ārstam nav pieredzes ar priekšlaicīgi dzimušiem bērniem. Kad ejam uz synagis potēm BKUS, katru reizi ir cits ārsts. Ar jautājumiem par potēšanu teica, lai vēršos pie ģimenes ārsta, ģimenes ārstam nav pieredze potēšanā tik maziem bērniem. Varbūt kāds no nodaļas ārstiem pieņem mazos pacientus? Vai ģimenes ārsts var izrakstīt nosūtījumu pie pulmonologa? jo meitiņai ir bronhopulmonālā displāzija. MILZĪGS PALDIES PAR JŪSU PACIETĪBU UN GUDRĪBU, RŪPĒM PAR MŪSU DĀRGUMIEM, BEZ JUMS VIŅU NEBŪTU. PALDIES PAR TO, KO DARĀT.

Atbilde:

Labdien! Paldies par Jūsu siltajiem vārdiem!

Man ir grūti ieteikt Jums kādu pediatru, jo es nezinu Jūsu dzīves vietas adresi – ģimenes ārsts vai pediatrs ir speciālisti, kam ir jābūt jūsu dzīves vietas tuvumā.

Es esmu nedaudz pārsteigta, ka Jūs šos jautājumus nevarat noskaidrot ierodoties uz regulārajām kontrolēm BKUS. Jūsu mazulim vajadzētu nākt ne tikai uz Synagis imunizāciju uz BKUS, bet arī uz regulārajām apskatēm ik 3 mēnešus dinamiskās novērošanas programmā, kad ir iespēja uzdot visus jautājumus un saņemt atbildes. Neonatologi ambulatorajās pieņemšanās mainās (atkarībā no noslogojuma nodaļā), bet parasti jebkurš no neonatologiemi var atbildēt šos jautājumus.

Ģimenes ārsts var izrakstīt nosūtījumu pie jebkura speciālista, ja viņam tas liekas nepieciešams. 

Ar cieņu, Dr. A. Smildzere     


Labdien! Man ir daudz un dažādi jautājumi uz kuriem ģimenes ārsts īsti nesniedz atbildes. Bērniņš piedzima 35+5 nedēļās straujās dzemdībās ar tekošiem augļūdeņiem. Grūtniecības laikā bija lielas dzemdes hematomas, vairākas reizes UCI, urostāze 2-3 pakāpe, paaugstināts AS, reizēm urīnā atradās arī olbaltumvielas, kandilomas un sēnīte un ļoti stipri nospieda cirkšņa asinsvadus. Meitiņa piedzima ar svaru 2,09kg un 44 cm gara dabīgās dzemdībās, pēc dzemdībām uzreiz uzlika uz punča un dzemdību zālē divas reizes mazā paēda. No svara tika zaudēti tikai  90 grami, mazā ēda  ik pa 2 h gan dienu, gan nakti, pati gan mazā celties negribēja, bet uz modināšanu labi cēlās, tad nu liku modinātāju un modināju. Izrakstījāmies sestajā dzīves dienā ar svaru 2.085 kg. Šobrīd ir salīmēta nabas trūce, operēta cirkšņa trūce, lietojam propanonolu hemangiomu ārstēšanai. Pirmajā mēnesī mazā ēda tikai krūti, svars 2660kg, bija regulāri aizcietējumi, kas parasti tika atrisināti ar glicerīna svecītēm piektajā dienā. Ģimenes ārsts lika uz nakti piebarot, tad nu nopirkām Aptamil un uz nakti devu maisījumu… Līdz ar to strauji sāka samazināties pieniņš krūtīs, bet vēl otrajā mēnesī varēju pabarot ar savu pienu un papildus piena maisījumu ( vakarā). Sākās stipra atgrūšana, kas ar katru nedēļu kļuva arvien stiprāka, līdz pat  vemšanai, kam paralēli visu laiku bija aizlikts deguns.  Otrajā mēnesī bērniņa svars bija 3, 800kg.. ko tik degunā nepilinājām, nekas nelīdzēja, gājām pie lora un tas savukārt nosūtīja pie alergologa, tā mēs nokļuvām pie dakteres Grantiņas un tika uzlika diagnozi GERS.  Tā kā trešā mēneša laikā bija 2 nedēļas, kad bērniņa svars nepalielinājās, krūts ēdināšanu pārtraucu (ko ļoti nožēloju, jo pie vainas ir GERS nevis nepietiekošais piens. Būtu zinājusi, nebūtu klausījusi ģimenes ārstu ). Mani uztrauc tas, ka lietojot Aptamil AR jau nedēļu, bērnam ir ļoti grūti pakakāt, kakā 6-7 x diennaktī, dzeram fenheļa tējas līdz 150 ml diennaktī, maisījumu dzer 100-120ml ik 4 stundas ( 3 mēnešu vecumā), naktī mazā noguļ 8 stundas.

Atbilde:

Labdien! Jūsu stāsts tiešām ir sarežģīts, bet kaut gan grūtniecība ir bijusi ar problēmām,  tomēr bērniņš ir piedzimis tikai nedaudz priekšlaicīgi un tas ir apsveicami! Dr. Grantiņa jau Jūsu problēmu ir noteikusi un uzsākusi ārstēšanu.

Vēderizeja ar piena maisījumiem vienmēr būs cietāka nekā ēdot mammas pienu, bet tai pat laikā, ja tā ir 6-7x dienā, tas ir jāuzskata par pietiekamu.

Bērnam vajadzētu diennakts laikā izēst 160ml/kg. Ar šādu apjomu parasti tiek nodrošināts pietiekošs kaloriju daudzums, lai bērns augtu un attīstītos.

Līdz pirmā piebarojuma uzsākšanai, tējas un ūdeni var nelietot.

Jāseko līdzi svara un garuma pieaugumam.

Ja jums vēl ir problēmas ēdot šo maisījumu, tad vēlreiz nokonsultējieties pie dr. I.Grantiņas, kas jūsu mazuli jau ir iepazinusi un varēs vislabāk koriģēt ārstēšanu un ēdināšanu.

Vēl ir grūtāks variants – mēģināt likt bērnu pie krūts un laktācija var atjaunoties/palielināties.

Ar cieņu, Amanda Smildzere       


Labdien! Jautājums par vēderiņu! Dēliņš piedzima 34 ned. svars 2600gr un garums 46 cm. Tagad jau esam braši 7 kg  un 64 cm. Esam tikuši pāri koliku periodam, lietojām Bio Gaia pilienus un Espumizan, kad vajadzēja. Tagad ir tā,ka viņam gāzītes nāk jau vieglāk, bet ir reizes,kad vēders noburbuļo un bērns  no tā bieži mostās un pat raud. Protams, viņš ir vairāk krūts mazulis, cenšos vismaz 2 h ieturēt pa dienu, kad viņs ir augšā, bet, ja viņš iet gulēt,tad bieži aizmieg pie krūts. Iespējams nezinu, kā vēl varu viņu aizmidzināt. Ir reizes kad uz rokām aizmieg, bet reti. Naktīs vņš guļ 2-3 h , citreiz pa starpai ātrāk pamostas, tad reizēm ir tāda neizpratne, ja krūti nedošu- raudās... Varbūt ir  vēl kāds variants, kā aizstāt krūti? Knupis neinteresē, esam devuši 4 veidus. Pa dienu, kad jūtu, ka mazais kļūst nemierīgāks,  dodu Espumizan 10 pilienus. Tas nav regulāri, bet vairāk pēc sajūtas. Vai tā ir pareiz? Vai vajag dot sistemātiski kādu laiciņu? Ck ilgi dot Bio Gaia pilienus? Dzeram kādus 2 mēn. Patreiz dažas dienas vairs nesanāca iedot. Varbūt  jāļauj mikroflorai pašai sakārtoties , bez pilieniem? Tagad viņš sācis rociņas mutītē likt un tās sūkāt- tur jau arī visādi mikrobi...Varbūt ir nepieciešams, lai pierod puncis un nevajag jaukties dabas procesos?  Tas tā īsumā, jo ir tik daudz ko uzrkstīt, bet ceru, ka domu sapratāt. Vēl viena lietiņa-  pēdējā laikā arī man pašai puncis pūšās,šķiet  pat no ūdens. Es pienu un olas mēnesi nelietoju, jo mazajam bija atopiskais dermatīts, bet tagad atsāku uzturā lietot skābpiena pr. un mazajam viss labi, vaidziņi tīri. Vai mans vēders stipri ietekmē mazuļa  gāzītes? Pārtikā nelietoju neko tādu, kas varētu pūst punci, bet tomēr ir tāda lieta- citreiz vairāk, citreiz mazāk. Ļoti gaidīšu atbildi no Jums. Paldies!

Atbilde: 

Labdien! Būtu jauki, ja zinātu mazuļa vecumu! Piedzimstot 34. nedēļā svars 2.6kg un garums 46cm ir ideāli. Kolikas skar ne tikai priekšlaikus dzimušos mazuļus, bet arī laikā dzimušos un  Biogaia un Espumisan ir ļoti laba izvēle šajā situācijā. Ja bērniņš ir ekskluzīvi zīdīts, tad visbiežāk viņš dienā ēdīs brīvā režīmā un arī naktī pamodīsies un meklēs krūti, bet intervālam starp mošanos vajadzētu būt ap 3 stundām. Katrs mazulis ir individuāls un viena recepte visiem nederēs, bet parasti ekskluzīvi zīdītie bērniņi knupīti ņem nelabprāt. Reizēm var iemācīt, bet reizēm tas neizdodas. Ja vēderiņš " burbuļo" zīdainītim līdz aptuveni 3 mēnešu vecumam, iespējams vēl ir nepietiekošs fermenta daudzums zarnu traktā, kas saškeļ piena cukuru, bet pēc 3 mēnešu vecuma tam vajadzētu pietikt. Protams, vēl ir iespējami arī citi iemesli, bet nezinot bērniņa vecumu ir grūti precīzi atbildēt. Svarīgi ir sekot mazuļa vispārejai attīstībai, jo reizēm nemiers var būt saistīts ar citām problēmām. Tas, ka jums pūšas vēders noteikti var ietekmēt mazuli. Jūs rakstāt, ka nelietojat neko tādu, kas varētu pūst vēderu, bet reizēm to ir grūti konstatēt, jo arī tā ir individuāla lieta - no kā vienam pūšas, citam nav nekādas reakcijas. Tapēc varbūt jūms vajadzētu rakstīt pārtikas dienasgrāmatu, uzskaitot, ko jūs ēdat, un tad var konstatēt, no kā ir sliktāk un ko var droši ēst. Zīdot mazuli vajadzētu ēst pilnvērtīgi, lietojot produktus, kas pamatā ir audzēti mūsu platuma grādos, tai skaitā dārzeņus, skābos piena produktus, gaļu, zivis. Reizēm vēdera pūšanos veicina tādi produkti kā rieksti, ko lieto piena stimulācijai. Vēl pastāv iespēja jums pašai konsultēties pie dietologa, lai palīdzētu saplānot ēdienkarti, lai vēders nepūstos vispirms jums, un, iespējams, problēmas izzudīs arī mazulim.

Ar cieņu, Amanda Smildzere
Neonatologs         


Sveiki,gribu precizēt un lūgt padomu....piedzima dvīnīši 37 gr. nedēļā ar tā saucamo (stimulāciju ) ar svaru 2.6 un 2.1kg. Meitiņai svars ir 2.1kg, esmu ievērojusi,ka viņai ir maisiņi zem acīm un brīžiem tāda sajūta ,ka acis tā kā izbolītas uz āru. Bērniņi piedzima Anglijā. Ārsti saka ,ka mazulīšiem viss ir kārtībā, ir ņemtas gan asins analīzes, gan esmu bijusi pie pediatra....uztraukumam neesot pamata. Taču meitiņai jau ir pilni 3 mēneši un tūska nepāriet. Sakiet lūdzu, pie kāda speciālista man vērtsies un ko tas varētu nozīmēt? Paldies! 

Atbilde:

Labdien! Neredzot meitiņu ir grūti dot precīzu atbildi. Pilnās 37 grūtniecības nedēļās dzimuši bērniņi  ir uzskatāmi par laikā piedzimušiem, bet 37. nedēļā - viegli priekšlaicīgi dzimuši. Šajā gestācijas nedēļā dzimušam bērnam svars 2.1kg ir nedaudz par mazu, bet jāņem vēra, ka meitiņa ir no dvīņiem un reizēm viens dvīnis piedzimstot ir mazāks  nekā otrs.Lai varētu precīzak atbildēt, vajadzētu zināt – kāda ir mazuļa attīstiba līdz 3 mēnešiem, kā ēd (cik bieži un cik daudz), cik bieži ir vēderizeja un urīns, kāda ir svara dinamika pa mēnešiem. Maisiņi zem acīm jaundzimušajiem parasti nav raksturīgi (arī pie nopietnām slimībām). Ja pediatrs mazuli ir redzējis un novērtējis, ka arī ir veikta laboratoriska kontrole, jādomā, ka tiešām jums nav pamata uztraukumam.Ja ir iespēja, Jūs variet pieteikties uz konsultāciju Bērnu klīniskajjā universitātes slimnīcā pie pediatra.

Ar cieņu, A.Smildzere             


Labdien! Pirmais bērniņš - dēliņš pie manis atsteidzās 34 nedēļās un 5 dienās, ar veselību mums viss kārtībā. Brīžos, kad mēs "ķengurojamies" un viņš man guļ un krūtīm, viņš ļoti strauji elpo..Vai tam tā būtu jābūt? Kā zināt, kad mazulim ir par karstu vai aukstu? Kurā vecumā bērniņam, kas dzimis pirms laika nostabilizējas termoregulācija?Vai ir kādas mājas lapa vai informatīvi raksti, kur būtu vēl kas rakstīts par bebučiem, kas dzimuši pirms laika? Vai varbūt konsultatīvs tālrunis? Paldies jau iepriekš! Inese

Atbilde:

Labdien! Lai varētu precīzāk atbildēt uz jūsu jautājumu, vajadzētu zināt, vai bērniņš šajā pasaulē ieradās pats vai ar ķeizargriezienu, cik dieniņas ir mazulim, cik ātri viņš elpo? Parasti viegli priekšlaikus dzimis bērniņs var elpot ap 40-50 reizēm minūtē, bez īpašas piepūles un ādas krāsas izmaiņām. Pirmajās dzīves dienās ātrāka elpošana var būt, ja bērns ir nācis pasaulē ar ķeizargriezienu vai arī straujās dzemdībās. Arī paaugstināta ķermeņa temperatūra var paātrināt elpošanu. Lai uzzinātu, vai mazulim nav par karstu vai aukstu, vajadzētu izmērīt ķermeņa temperatūru. Normāla ķermeņa temperatūra mazulītim ir tāda pati kā lielākiem bērniem – 36.6 – 37.0. Bērniņam, kas dzimis 34.ned.+5 dienās termoregulācijai vajadzētu nostabilizēties aptuveni 7 dienu laikā.Informāciju par priekšlaicīgi dzimušajiem mazuļiem var izlasīt www.piedzimuagrak.lv, šeit ir iespēja arī uzdot jautājumus. Protams, informācija ir pieejama arī citu valstu informatīvajā telpā.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien! Dēliņš piedzima 36.nedēļā. Šobrīd mums ir pilni 2 mēneši un esmu novērojusi, ka mazais pie raudāšanas mēdz ļoti ātri aizraudāties līdz stāvoklim, kad pats sastingst, paliek sarkans un balstiņa sāk trīcēt. Vai tas ir normāli un kā šādas situācijas mēs varētu mazināt? Ar cieņu, Jolanta.

Atbilde:

Labdien! 36. ned. piedzimis bērniņš ir pasteidzies piedzimt 1 nedēļu ātrāk  (no 37pilnām nedēļām bērniņš būtu piedzimis laikā). Bērniņa attīstība arī 36 nedēļās ir tuva laikā dzimuša bērns attīstībai. Šāda raudāšana var būt gan laikā dzimušam bērnam, gan priekšlaikus dzimušam mazulim. Bieži tas ir saistīts ar vēdergraizēm, piem., zīdaiņu kolikām, kad bērns raud katru dienu, līdz 3 stundām nepārtraukti, bet citādi ir pilnīgi vesels, iespējamas arī citas gremošanas problēmas,  kā arī citi ar gremošanu nesaistīti cēloņi. Lai labāk novērtētu, ir nepieciešamas sīkākas pārrunas par bērna barošanu, vēderizeju, piena atgrūšanu, miedziņu un citiem simptomiem, tāpēc vajadzētu mazuli parādīt ģimenes ārstam vai pediatram.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Sveiki! Manas dvīņu meitenes piedzima ar steidzamu ķeizargriezienu 36 ned. un 4 dienās un svēra 2007g un 2416g. Dēļ 8% lielā svara zuduma padzīvojām arī intensīvajā nodaļā. Mums rit jau 36tā dzīves diena un svars ir 2720 un 3450. Jautājums tāds- kādai jābūt mazuļu attīstībai šajā vecuma posmā, jo mans ģimenes ārsts nav teicis ne par koriģēto vecumu, ne attīstību. Vai mums vajadzētu meklēt citu speciālistu palīdzību? Varbūt jāstājas kādā īpašā uzskaitē? Arī no jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas ārstiem mēs nesaņēmām kādas norādes uz kontrolpārbaudēm.Mēs kā vecāki tiešām nesaprotam ko darīt!

Atbilde: 

Labdien! Patiesībā Jūsu meitiņas ir piedzimušas gandrīz laikā – vēl 3 dienas un viņas būtu laikā dzimušas. Arī viņu attīstība ir jāvērtē kā laikā dzimušiem bērniņiem. Priekšlaicīgas dzemdības ir ātrākas par 37 nedēļām. Šajā gestācijas vecumā piedzimstot koriģēto vecumu nerēķina.8% svara zudums ir fizioloģiski norma pirmajās 3 dzīves dienās, kas turpmāk līdz 10-14 dienai ir jāatgūst. Ja vērtē Jūsu meitiņu dzimšanas masu, tad tā ir pazemināta – viņas ir piedzimušas viegli priekšlaicīgi (late preterm), bet viņu svars piedzimstot bija mazāks nekā parasti ir bērnu svars piedzimstot šajā vecumā (mazas gestācijas laikam-MGL) Tam var būt vairāki cēloņi – arī tas, ka viņas Jums ir divas, lai precīzāk varētu pateikt ir jāzin grūtniecības norise, bērnu augums u.c.Pēc jūsu rakstītā pirmajā attīstības periodā svara dinamika ir laba.Tātad, īpaša novērošanas programma meitiņām nav nepieciešama, ja viņas ir veselas, pieņemas svarā un aug un ģimenes ārsts viņu attīstību vērtē kā atbilstošu vecumam.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien! Meitiņa piedzima 31 ned.+3 d. Piedzimām 1.525kg un 45 cm. Tagad mums ir 3 mēneši, bet koriģētais vecums ir 1 mēnesis. Svars aptuveni 4,300, bet garums kādi 52 cm. Mani uztrauc meitiņas garums- vai tas ir atbilstoši? Kopš dzimšanas meitiņa tiek barota ar maisījumu (mātes pienu saņēma aptuveni 3 ned.), vai tas ir normāli, ja viņa pienu atgrūž? vismaz 1-3 reizes dienā iznāk tādi kā biezpienveidīgi izdalījumi( bet ne katru dienu). Un kā, lai zin, kad bērnam ir, tā saucamā, piena sēnīte uz mēlītes?Paldies!

Atbilde: 

Labdien! Attiecībā pret priekšlaikus dzimušo bērnu augšanas līknēm, svars ir atbilstošs (50 percentīle), garums ir nedaudz mazāks attiecībā pret garuma līkni (25 percentīle), bet normas robežās. Augumu ietekmē arī abu vecāku augums un citi faktori. Mazuļa augums un svars ir jākontrolē reizi mēnesī un jāvēro dinamikā. Šobrīd par to nevajadzētu satraukties.Attiecībā par atgrūšanu vajadzētu zināt, cik daudz un cik regulāri atgrūž pieniņu, kāda ir vēderizeja, cik bieži un cik daudz jūs mazuli barojat.Atgrūšanai iemesli var būt dažādi - bērnam nav piemērots konkrētais maisījums, bērnam iedotais apjoms ir par daudz u.t.t. Katrā ziņā saņemtais piena daudzums nodrošina nepieciešamās kalorijas, jo svars ideāli atbilst vecumam. Lai precīzāk noteiktu problēmu, vajadzētu aprunāties ar neonatologu plānotajās dinamiskās novērošanas vizītes laikā vai ar savu ģimenes ārstu.Piena sēnīte ir balts aplikums uz mēlītes, vaigu iekšējās virsmas. To labi var redzēt, ja bērniņš atver mutīti. Parasti mēlīte bez aplikuma ir tīra, rozā.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien!Dvīņi piedzima 28 ned. ar svaru 1.4kg (3x apstājās sirsniņa) un 925gr.Viņi nu jau ir lieli puiši - 9 gadus veci. Iet skolā, pa lielam vis ir Ok, tikai var just, ka nervu sistēmas ir ne tik stabilas kā citiem. Vienam ir nervu tiki un paaugstināts jūtīgums. Otram, nu jau kādu pus gadu , uz lieliem pārdzīvojumiem vai pārmaiņām gulta paliek sausa. Ir arī neizskaidrojamas alerģijas. Jautājums ir, kā priekšlaikus dzimšana ietekmē bērnu turpmākajā dzīvē un kas ir tās lietas, kas ir savādākas nekā laikā dzimušajiem bērniem? Ar ko tomēr ir jārēķinās un kam jāpievērš uzmanība?

p.s kad biju ar vienu no dvīņiem pie neirologa runāt par nervu tikiem, viņa tikai uzmetot aci (vēl nebiju teikusi par ātro piedzimšanu) pateica, ka var redzēt, ka šis bērns ir pirms laika dzimis...

Atbilde: 

Labdien! Priekšlaikus piedzimšana nozīmē to, ka bērns nāk pasaulē līdz galam nenobriedis un kopš piedzimšanas brīža visas iekšējo orgānu sistēmas attīstās daudz nepiemērotākā pasaulē – ārējā vidē, gaismā, trokšņos, daudz pieskārienos, diskomfortā, kas laikā dzimušam bērnam izpaliek. Iepriekš ne vienmēr var paredzēt, kā mazulis augs un attīstīsies. Reizēm bērns ar lielu medicīnisku problēmu izaug, labi attīstās un dzīvo pilnvērtīgu dzīvi, bet reizēm, kad liekas, ka visam vajadzētu būt labi, augot var parādīties attīstības traucējumi. Tas, ka nereti speciālisti pamana, ka bērns ir dzimis priekšlaikus, visbiežāk ir saistīts ar galvas formu, kāda raksturīga priekšlaikus dzimušajiem bērniem, bet pati par sevi šī galvas forma nekādus attīstības un veselības traucējumus nerada.

Lai novērtētu priekšlaikus dzimušo mazuļu attīstību, ir izveidota dinamiskās novērošanas programma (follow-up)-lai laikā pamanītu un iespējami savlaicīgi koriģētu traucējumus, kas var būt šiem mazuļiem.

Jāpiebilst, ka bērna attīstību ietekmē ne tikai agrīnā piedzimšana, bet arī audzināšana ģimenē.

Jūsu minētās problēmas var reizēm var būt arī laikā dzimušajiem bērniem (Šīs problēmas nav specifiskas priekšlaikus dzimušajiem bērniem).

Ar cieņu, Amanda Smildzere    


Labdien! Vēlējos jautāt par savu bērniņu. Mazais dzima Anglijā 32ned. +4 dienas, pēc 15 dienām tikām mājās. Saprotu, ka mans pirmais bērniņš un varbūt lieki uztraucos, bet Anglijā mazulim praktiski nekādas pārbaudes netika veiktas, tikai pēc manis pašas lūguma tika pārbaudītas actiņas, bet mazais bija nemierīgs, tādēļ arī šī  parbaude netika veikta pilnībā. Mazajam jau ir 1gads un 5 mēneši,  bija cirkšņa trūce, bet tagad, šķiet, viss kārtībā...Mocījāmies ar skābes refluksu, vairāk kā mēnesi bērns brēca un negribēja ēst, jo rīšana radīja sāpes. Tāpat visas dienas garumā atgrūda ēdienu, tagad ēdiens nenāk atpakaļ, bet es uztraucos, jo,  palasot par medicīnas pārbaudēm, kuras tiek veiktas Latvijā, šķiet  liela daļa pārbaužu mazajam nemaz nav veiktas.  Vai Jūs lūdzu varat paskaidrot, kādas pārbaudes ir nepieciešams veikt priekšlaikus dzimušiem bērniņiem? Kādi ārsti būtu jāapmeklē? Esam atgriezušies Latvijā uz pastāvīgu dzīvi un gribu būt pārliecināta, ka mans bērniņš ir vesels, nevis paļauties, ja bērns smaida, tātad vesels!Paldies jau iepriekš.

Atbilde: 

Labdien! Grūti atbildēt, nezinot Jūsu bērniņu. Iespējams, ka piedzimstot 32.ned.+4 dienās, un pavadot slimnīcā 15 dienas, bērns bija pietiekoši nobriedis un ārsti novērtēja, ka turpmākās pārbaudes nav nepieciešamas.Augstāks risks ir tiem mazuļiem, kuri dzimuši līdz 32. nedēļai, vai kuriem piedzimstot lielākā gestācijas nedēļā ir saslimšanas, kuru dēļ ir jāārstējas nodaļā.Acu profilaktiskā apskate 4-6 nedēļu vecumā ir jāveic:

  • mazuļiem, kuru dzimšanas svars ir <2kg;
  • mazuļiem, kuru dzimšanas svars ir >2kg + augsti riska faktori – centrālās nervu sistēmas defekti, ģenētiskas slimības, iedzimtas vielmaiņas slimības, iedzimtas infekcijas, sakratītā bērna sindroms, asfiksija dzemdībās.

Cirkšņa trūce (hernia inguinalis), kā arī gastroezofagāls atvilnis ir samērā biežas problēmas priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem. Šobrīd 1.5 gadu vecumā ir būtiski novērtēt bērna fiziskos parametrus (svaru , garumu, galvas apkārtmēru) un to atbilstību vecumam, vispārējo attīstību un prasmes – sēdēšanu,staigāšanu, runu (vai runā, cik vārdiņus saka u.t.t.), rotaļāšanos.Acu ārsta apskate visiem priekšlaikus (līdz 36.nedēļai) dzimušajiem bērniem ir nepieciešama 9.-12.dzīves mēnesī. 12 mēnešos ir nepieciešamas asins analīze un urīna analīze.Vislabāk būtu, ja Jūs atrastu pediatru, kuram ir pieredze ar priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem un aizvestu bērnu uz apskati. 

Ar cieņu,  Amanda Smildzere   


Labdien! Mana meitiņa piedzima septiņos mēnešos, šogad jūnijā gaidām otro dzimšanas dienu!Pašlaik meitiņa apmeklē bērnu dārzu, viss it kā ir kārtībā, bet mazā negrib staigāt savām kājiņām, kādu gabaliņu paiet, arī spēļu laukumā ir droša staigātāja, bet tiklīdz jāiet nelielā pastaigā , meitiņa grib opiņā.... Rodas jautājums, vai tās varētu būt  kādas attīstības problēmas, vai vienkārši periods, kad mazā vēl nejūtās droša un mums vienkārši jābūt pacietīgiem? Paldies jau iepriekš!!! :)

Atbilde:

Labdien! Iespējams, ka vienkārši ir jānogaida. Meitiņa ir vēl maziņa un bērnu dārza apmeklējums ir psiholoģiska slodze, kas rada ilgas pēc mammītes un tēta tuvuma un rociņām. Bet ir jāpavēro – varbūt bērns ātrāk nogurst no fiziskās slodzes skrienot un tāpēc prasās opā. Tādā gadījumā ir nepieciešama ārsta apskate.

Ar cieņu, Amanda Smildzere    


Здравствуйте,Скажите, пожалуйста, как попасть в программу динамического наблюдения недоношенных детей, если мой ребенок родился на 34/35 неделе?Ребенку 15 мая будет 6 месяцев. С уважением,Мария

Atbilde:

Labdien! Ja bērns ir piedzimis 34./35. nedēļā un nav bijusi nepieciešamība ārstēties stacionārā, tad šī programma nav aktuāla.Piedzimstot 34./35. nedēļā bērns jau var būt pietiekoši nobriedis, lai ar nelielu atbalstu sākumā, turpmāk varētu augt un attīstīties normāli. Ja bērnam ir attīstības traucējumi, tad var vērsties pie neonatologa atkarībā no dzīves vietas – Jēkabpilī, Liepājā, Valmierā vai Rīgas BKUS.Rīgas BKUS dinamiskās attīstības atbildīgās medmāsas telefons ir +37125630668. 

Ar cieņu,  Amanda Smildzere    


Labdien! Dēlam 4 mēneši, koriģētais vecuma 1 mēnesis. Ēd krūti. Jautājums ir par kaku- tā ir apmēram 1 reizi nedēļā, bet tad pilns pampers un melna (tumši zaļa). Vai tas ir normāli? Paldies par atbildi!

Atbilde: 

Labdien! Tas ir lieliski, ka bērniņš ēd krūti! Pie zīdīšanas nereti vēderizeja ir retāka nekā barojot mākslīgi -līdz 1 x nedēļā ir absolūts normas variants ar nosacījumu, ka bērnam ir laba pašsajūta, kā arī laba svara un auguma dinamika. 

Ar cieņu Amanda Smildzere


Labdien, kā varētu izskaidrot fēču analīzes: stādu valsts šūnas sagrem. +++, ciete šūnās +++, ciete ārpus šūnām ++, jodof.mikrofl. +, ziepes 2, gļotad caurj. +. ??? Mums 8 mēn, koriģ.5, ēdam piebarojumu dārzeņus, gaļu, augļus, putru un mammas pienu. Pirms tam bija dažas dienas vemšana, tāpēc veicām analīzes. Un vēl, ja bērnam nepatīk vingrošana, pie fizioterapeita raud, niķojas un negrib īsti neko darīt, vai būtu jāturpina? Paldies!Inese

Atbilde: 

Labdien! Vispirms jājautā,kāpēc vajadzēja veikt fēču analīzi jeb koprogrammu? Par koprogrammas rezultātu - analīzē ir parādīts, ka bērns pilnībā nav sagremojis saņemto uzturu, bet analīze ir nespecifiska. Pirmkārt, iespējams, ka tas ir saistīts ar vemšanas epizodi, kurai var būt dažādi cēloņi, bet, kas norāda par akūtiem gremošanas traucējumiem. Otrkārt, ja bērniņš koriģētajā vecumā 5 mēnešos saņem tik bagātīgu un dažādu uzturu, iespējams, ka viņš vēl nespēj pilnvērtīgi visu sagremot. Būtu vēlams mazuli barot atbilstošāk koriģētajam vecumam, nekā bioloģiskajam vecumam.

Par fizioterapiju

Raudošam bērniņam veikt fizioterapiju nevajadzētu. Arī mēs paši negribam vingrot, ja mums ir slikts noskaņojums. Jāatrod cēlonis, kāpēc bērns ir nemierīgs, jācenšas nomierināt, šeit var palīdzēt arī fizioterapeits. Par to,vai vingrošana ir nepieciešama vai var neturpināt,ir jāizlemj rehabitologam vai pašam fizioterapeitam un tas ir atkarīgs no bērna attīstības novērtējuma. Ja bērns dara visu atbilstoši koriģētajam vecumam, iespējams, ka vingrošana patreiz nav nepieciešama.


Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien! Meitiņai jau gandrīz 3 mēneši un vairs īsti nesanāk viņu pareizi pozicionēt, jo viņa guļot maina pozu(no sāniem uz muguru, tiek izmantots balsts muguriņai)Vai pozicionēšana šādā vecumā ari ir tik svarīga? Ar cieņu, Santa

Atbilde: 

Labdien! Ja meitiņai ir jau 3 mēneši un viņa guļot pati var mainīt pozu, tad pozicionēšana tīri praktiski vairs nebūs iespējama. Tai arī vairs nav būtiskas nozīmes, ja bērns attīstās atbilstoši vecumam.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien. Man meitiņa piedzima 32. nedēļā. Tagad viņai ir jau 2 mēneši un 23 dienas. Es esmu diezgan stipri saaukstējusies. Mazuli aprūpēju uzvelkot masku, tomēr meitiņai ir nelielas iesnas. Vai pašlaik viņai jau ir izveidojusies kāda imunitāte? Vai šīs iesnas viņai joprojām ir ļoti draudīgas? Ar cieņu, Santa

Atbilde: 

Labdien! Ja zīdainīša mammīte ir saslimusi ar vīrusa infekciju, tad risks saslimt arī mazulim pastāv. Pareiza taktika ir bērniņa aprūpi maksimāli uzticēt tētim vai vecmāmiņai, bet ja tādu iespēju nav, tad  aprūpējot uzlikt sejas masku. Zīdīšana ir jāturpina arī tad, ja mammai ir paaugstināta temperatūra un katarālas parādības, jo ar mammas pieniņu bērns saņem arī antivielas pret šo vīrusa infekciju, kas ļauj mazuli pasargāt no saslimšanas vai arī saslimšanas gadījumā simptomi ir vieglāki. 

ar cieņu, Amand Smildzere


Labdien! Bērns piedzima ar svaru 1.250 un augumu 41 cm. Tagad reālais vecums ir 1.2 gadi, bet koriģētais 1 gads. Svars ir 9 kg, bet mani nedaudz uztrauc viņa augums - 72 cm. Vai ir jāvēršas pie ārsta?

Atbilde:

Labdien! Salīdzinot ar priekšlaikus dzimušo bērnu svara un garumma līknēm,  koriģētajos 12 mēnešos svars 9 kg atbilst vidējam svaram šajā vecumā, augums 72cm ir nedaudz zem vidējās normas (25 percentīles), bet pilnībā iekļaujas normas robežās. Šobrīd uztraukumam nav pamata.  Augums ir atkarīgs arī no vecāku garuma."

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien! Kad un kā uzsākt priekšlaicīgi dzimuša bērna piebarošanu? Ja maisījumi un biezeņi tiktu pirkti jau sagatavoti, kā izvēlētie vecumam atbilstošu pēc īstā vai koriģētā vecuma? Manai meitai šobrīd īstais vecums 5 meneši, koriģētas 2 mēneši.

P.S. Mājas lapu vajadzētu vairāk papildināt ne tikai ar informāciju par to, kas notiek slimnīca, bet arī pēc tam - vismaz līdz gada vecumam. Piemēram, par vakcinēsanu, par barošanu, svara un garuma pieauguma vēlamos skaitļus priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, u.c.

Atbilde:

Labdien, mīļo māmiņ!Laikā dzimušajiem bērniņiem piebarojumu rekomendē uzsākt individuāli, izvērtējot mazuļa gatavību ēst biezāku ēdienu, vecumā no 4-6 mēnešiem. Priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem šis laiks var būt atšķirīgs, jo attīstība ir individuāla. Vispareizāk būtu piebarojumu uzsākt vadoties pēc koriģētā vecuma. Jāatceras, ka mazulim ir jābūt gatavam sākt ēst piebarojumu, kas pēc savas konsistences atšķiras no iepriekš saņemtā mammas pieniņa vai maisījuma.

Šo  gatavību varētu palīdzēt novērtēt atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

1. vai bērniņš sēžot barošanas vai auto sēdeklī (tātad ar atbalstu) pats spēj noturēt galviņu un kaklu?

2.  Vai bērniņš ēd nerīstoties?

3. Vai mazulis izrāda vēlēšanos ēst, atverot mutīti un liecoties uz priekšu tuvāk ēdienam?

4. Vai mazulis izrāda, ka ir paēdis, liecoties atpakaļ (prom no ēdiena) un griežot prom galviņu?

5. Barojot ar karoti spēj norīt biezākas konsistences saturu, nestumjot lielu daudzumu  atpakaļ ar mēlīti.

Priekšlaikus dzimuša bērniņa barošanu, piebarojuma uzsākšanu vislabāk uzticēt ģimenes ārstam vai neonatologam, pie kura jūs nāksiet ar mazuli  vizītē. Visiem nav vienādas rekomendācijas – jāņem vērā bērna svars, svara dinamika, attīstība, dzelzs deficīts u.c. Visi piebarojumi ir jāuzsāk pakāpeniski, un ēdienkartē jāievieš 1 nedēļas laikā.

Piebarojumus mājas apstākļos vajadzētu gatavot mājās, no svaigiem produktiem, katrai barošanas reizei. Gatavo produkciju vēlams izvēlēties, ja ir nepieciešams pabarot bērniņu esot ārpus ierastās vides, bet vienmēr ir pieļaujamas atkāpes. 

Ar cieņu, Dr. Amanda Smildzere


Labdien! Mana kripatiņa piedzima 7.septembrī (28ned.+3d.), paredzētais dzemdību datums bija 27.nov.,dzimšanas svars 1,3kg.

Šobrīd koriģētais vecums viņai ir 2 nedeļas, svars 3.89kg. Gribētu jautāt par potēšanu. TB poti viņa saņēma pirms 2 nedēļām. Ģimenes ārste saka, ka kombinētā vakcīna jādod nekavējoties. Es tam iebilstu un vilcinos, jo, manuprāt, ir par ātru, dēļ viņas salīdzinoši mazā svara un dēļ tā, ka kopš TB potes ir pagājušas tikai 2ned. Kā tur ir: vai tiešām nav vajadzīgs gaidīt, kamēr mazuļa imūnsistēma veido imunitāti pret tuberkulozi (6-8 ned. pēc potes saņemšanas)? Un tad dot to kombinēto vakcīnu? Kā ir ar svara nozīmīgumu? "Normāls" 2 mēn. vecs bērniņš svērs aptuveni kādi 6kg, potes deva jau vienāda. Ceru, ka saprotami uzrakstīju. :) Paldies.

Atbilde:

Labdien! Vakcināciju pret TBC (tuberkulozi) veic tiklīdz priekšlaicīgi dzimušais mazulis ir sasniedzis 2 kg un viņam nav akūtas saslimšanas pazīmes, kā arī  ir labas analīzes. Turpmākās vakcinācijas tiek veiktas ar 1 mēneša intervālu atbilstoši vakcinācijas kalendāram, iepriekš bērnu apskatot un izmērot ķermeņa temperatūru. Vakcinācija ir svarīga gan priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem, gan  bērniņiem ar iedzimtām saslimšanām, jo viņi ir vēl uzņēmīgāki pret infekcijām (tai skaitā pret tām, kurām ir vakcinācija) kā laikā dzimušie bērniņi un saslimšanas gadījumā slimības noris daudz smagāk. Svaram  ir nozīme, bet ne galvenā, protams, nedrīkst vakcinēt bērnu, kura svars ir mazāks par 2 kg, kā arī turpmāk vakcinējot ir jāraugās, lai bērns augtu un ņemtos svarā.  2 koriģētajos mēnešos bērniņš vidēji svērs 5kg. Gan 5 gan 6 kg ir pietiekoši, lai vakcinētu, ja bērnam nav kontrindikāciju. 

Ar cieņu, Amanda


Sveiki! Esmu loti nobažījusies par savu bērniņu, mazā man piedzima 27/28 grūtniecības nedēļā, ar veselību mums viss ir kārtībā, bet mums jau ir 1gadiņs un 5 mēnesīši, bet mums nav neviena zobiņa. Caur smaganām var it kā redzēt, ka grib līst āra zobi, bet neviens nenāk. Līdz kādam vecumam tie var iznākt? Vai arī, ko man darīt un, kur griezties? Paldies.

Atbilde: 

Labdien! Pirmie zobiņi parasti izšķiļas ap 6 mēnešu vecumu – dažiem bērniņiem tas notiek ātrāk, dažiem vēlāk. Par aizkavētu zobu šķilšanos  runā, ja zobi nav izšķīlušies līdz 13 mēnešu (dažu valstu speciālisti uzskata līdz 9 mēnešu vecumam). Iemesli var būt vairāki, kaut gan jāpiezīmē, ka bieži tie paliek neskaidri. Bieži aizkavēta zobu šķilšanās  ir saistīta ar pārmantotu tendenci – arī kādam no vecākiem zobu šķilšanās ir notikusi vēlāk. Visbiežāk par to nevajadzētu satraukties. Tomēr reizēm cēlonis var būt nepietiekoša barības vielu uzņemšana – tad parasti bērniņam ir pazemināts svars un augums. Šajā gadījumā bērnam var trūkt A, D vitamīni, kā arī kalcijs un fosfors.

Reti aizkavēta zobiņu šķilšanās var būt  kādas saslimšanas izpausme.
Ja zobi nav sākuši šķilties līdz 13 mēnešu vecumam, vajadzētu konsultēties ar pediatru. Ja zobi nav sākuši šķilties līdz 18 mēnešu vecumam, vajadzētu konsultēties ar bērnu zobārstu.

Ar cieņu, Amanda


Labdien! Kas var būt par iemeslu būtiski paaugstinātam trobocītu līmnim asinīs? Kāds ir kritiskais līmenis, kā nosaka iemeslus, ārstēšanu? 

Atbilde:

Labdien! Būtu labi zināt bērna vecumu un konkrētu trombocītu līmeni asinīs. Normālais trombocītu skaits ir 250.000-450.000 mikrolitrā.

Maziem zīdaiņiem un jaundzimušajiem trombocītu skaits var būt paaugstināts sekundāri (sekundāra trombocitopēnija) pie dzelzs deficīta anēmijas, kas bieži sastopama priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem, reizēm arī laikā dzimušajiem bērniņiem kaulu smadzeņu kompensatoras darbības dēļ, kā arī infekciju gadījumā.

Primāra (esenciāla) trombocitoze bērna vecumā sevišķi zīdaiņa vecumā sastopama ārkārtīgi reti.

Ja trombocītu skaits palielinās līdz 1200000 mikrolitrā parasti klīniskās komplikācijas ir ļoti retas. Ja šo līmeni pārsniedz ir jākonsultājas ar hematologu.

Ar cieņu, Amanda Smildzere


Labdien!

Kad var sākt piebarot priekslaicīgi dzimušu bērnu? Vai attīstība notiek atbilstoši koriģētajam vecumam vai tomēr ātrāk? Kad orientējoši bērns panāks īsto savu vecumu?

Ko nozīmē - var saglabāties nopietnas, paliekošas veselības problēmas? Kad to iespējams konstatēt, pēc kāda laika var pateikt, ka bērnam nav šādu paliekošu seku?Paldies! 

Atbilde:

Labdien! Priekšlaikus dzimušo bērnu parasti sāk piebarot atbilstoši koriģētajam vecumam, bet ir jāvērtē katrs bērns individuāli (tāpat kā laikā dzimušais).

Bērniņa attīstību vērtē atbilstoši koriģētajam vecumam, bet ir bērni, kuri attīstās ātrāk, kā arī ir bērni, kuri attīstās vēlāk.  Liela nozīme ir ārējai videi, kurā bērniņš aug.  Attieksmei pret bērnu ir jābūt mīlestības pilnai, bērnu nepārslogojot, bet nodrošinot pareizu aprūpi -            “handling”,  spēlēšanos ar bērnu, sarunāšanos ar bērnu.  Pēc speciālista ieteikuma bērniņam ir nepieciešama kustību terapija vai cita veida rehabilitācija.  Pārlieku liela bērna stimulācija reizēm attīstību agrīnajā vecumā neveicina, bet aizkavē. Arī laikā dzimušam bērnam attīstība ir individuāla. Piem., normā rāpot bērns var sākt no 4-9 mēnešiem pēc koriģētā vecuma (pēc Bayley novērtēšanas skalas).

Veselības problēmas priekšlaikus dzimušajam bērniņam var sākties gan tūlīt pēc dzimšanas, gan izveidoties agrīnajā dzīves periodā un arī vēlāk. Tās ir saistītas ar priekšlaikus dzimuša bērna fizioloģiskajām attīstības īpatnībām – neviens orgāns un orgānu sistēma nav pilnībā attīstīta un attīstība ārpus mātes organisma nav dabiska. Parasti mazulis atrodas intensīvajā terapijā, rūpīgā novērošanā un problēmas tiek agrīni diagnosticētas un ārstētas, kā arī tas tiek izklāstīts vecākiem. Lugielākā daļa no šīm problēmām bērnam augot mainās. Ne vienmēr tālāko prognozi var pateikt, izrakstot bērnu no neonatoloģijas klīnikas. Augot bērniņam var izzust vienas problēmas, bet reizēm atklāties citas problēmas, tāpēc ļoti svarīga ir šī dinamiskā novērošana, ko veic neonatologs, rehabitologs (vai fizioterapeits) un citi speciālisti  individuāli pēc vajadzības. Dinamiskā novērošana ir regulāra priekšlaikus dzimušā bērna apskate noteiktos laika periodos pirmajā un otrajā dzīves gadā.

Ar cieņu, Dr. Amanda Smildzere


Labdien! Meitiņa piedzima 29 nedēļā 820 gramu. Septiņu mēnešu vecumā (koriģētais ir 5) viņa sver 4640 gramus. Baroju ar krūti un tagad sākusi esmu dot arī dārzeņu (ķi