draugiem.lv
facebook.lv

Atvērts arteriālais vads

Tas ir biežākais cēlonis sirds – asinsrites sistēmas funkcijas traucējumiem priekšlaikus dzimušiem bērniņiem.

Arteriālais vads

Lai procesu labāk izprastu, jāzina, ka pirms dzimšanas augli ar skābekli caur placentu apgādā māte. Augļa plaušās elpošanas funkcija nenotiek, tāpēc tajās nonāk vien neliela daļa no labajā sirds kambarī nonākušajām asinīm (tikai tik daudz, lai apgādātu ar barības vielām un skābekli plaušu augšanas procesam), turpretī lielākā daļa no labajā sirds kambarī nonākušajām asinīm caur arteriālo vadu aizplūst uz galveno asinsvadu, aortu un tālāk pa visu augļa ķermenīti. Pēc dzimšanas, līdz ar pirmo ieelpu, skābekļa uzņemšana un ogļskābās gāzes izdalīšana notiek bērniņa plaušās, un visām asinīm no sirds labā kambara vajadzētu nonākt plaušās. Ja bērniņš piedzimst plānotajā laikā, parasti arteriālais vads dažu stundu vai dienu laikā pakāpeniski sašaurinās un noslēdzas, bet priekšlaikus dzimušiem bērniem ap 70% gadījumu process aizkavējas. Jo bērniņš ir mazāks un jo mazulim smagāks RDS (respiratorais distresa sindroms), jo biežāk arteriālais vads nenoslēdzas.

Simptomi:

  • pieaug vajadzība pēc elpošanas atbalsta vai lielākas skābekļa koncentrācijas;
  • pieaug elpošanas piepūle, biežāk reģistrē apnojas;
  • ārsts sirsniņā uzklausa troksni;
  • pieaug sirds ritms.

Ja ir aizdomas par funkcionējošu arteriālo vadu, ir nepieciešams veikt ehokardiogrāfiju.

Ārstēšana:

  • Ja arteriālais vads ir šaurs (funkcionāli nenozīmīgs), ārsts var nogaidīt, jo parasti tas bērniņam netraucē un, iespējams, šis savienojums noslēgsies bez ārstēšanas.
  • Parasti izmanto medikamentu – ibuprofēnu, ko mazulim ievada vēnā 1x dienā, 3 dienas pēc kārtas. Atsevišķos gadījumos kursu ir nepieciešams atkārtot.
  • Pirmajās dzīves dienās var palīdzēt ierobežots ievadāmā šķidruma apjoms.
  • Retos gadījumos nepieciešama ķirurģiska arteriālā vada nosiešana, ja ibuprofēns nav līdzējis.

Jāzina, ka atvērts arteriālais vads priekšlaikus dzimušam bērniņam netiek uzskatīts par iedzimtu sirdskaiti. Ja arteriālais vads ir noslēdzies, turpmākajā dzīvē tas vairs neatveras.