draugiem.lv
facebook.lv

Barošana

Dzemdes dobumā augli ar nepieciešamajām uzturvielām caur placentu un nabassaiti nodrošina māmiņa. Pēc dzemdībām mazulis sāk zīst krūti, taču priekšlaikus dzimušajiem reizēm tas ir neiespējami. Līdz brīdim, kamēr bērniņš ir gatavs zīst, norīt un ēst pats, jāpielieto citas metodes, lai priekšlaikus dzimušais uzņemtu uzturu.

Lai gan augļa gremošanas trakts ir pilnībā noformējies jau ap 20. grūtniecības nedēļu, tas vēl nav gatavs pilnīgi funkcionēt. Kuņģis un zarnas jau ir izveidojušās, bet daži mehānismi, kas nepieciešami, lai gremošanas sistēma varētu uzsākt darbu, vēl nav attīstījušies. Piemēram:

  • Peristaltika – normālās zarnu kontrakcijas (ritmiskas saraušanās kustības), kas dzen barību uz priekšu caur gremošanas traktu – kārtīgi darboties sāk tikai ap 29. nedēļu.
  • Enzīmi, kas piedalās piena sagremošanā, vēl var nebūt saražoti pietiekamā daudzumā.
  • Zīšanas un rīšanas kustības parasti neizveidojas līdz pat 34. nedēļai.

Krūts barošanu var pārtraukt vai apgrūtināt arī citas problēmas. Piemēram, nav iespējams zīdīt bērniņu, kurš elpo ar aparāta palīdzību. Šajos gadījumos priekšlaicīgi dzimušais tiks barots netiešā veidā, līdz viņš būs gana izaudzis un attīstījies, lai uzsāktu ēšanu no krūts.