draugiem.lv
facebook.lv

Ģērbšana

Plašsaziņas medijos droši vien visi esam redzējuši bildes vai filmas, kurās priekšlaicīgi dzimuši bērniņi gandrīz vienmēr ir kaili un tikai autiņos, tāpēc var gadīties, ka daudzi vecāki domā, – ģērbšana nav pārāk nozīmīga. Taču tai patiesībā ir vitāla loma.

Kamēr mazulis tiek aprūpēts jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā, bērniņš bieži vien tiešām valkā tikai autiņus; tas tāpēc, ka viņš atrodas inkubatorā, kur ir īpaša termoregulācijas sistēma, kā arī ādas mitrināšanai nepieciešamais gaisa mitruma līmenis – tāpēc mazuli nav nepieciešams īpaši apģērbt. Turklāt medicīnas personālam ir jābūt iespējai viegli, no īsa acu uzmetiena novērtēt mazuļa ādas krāsu. Tāpat ir svarīgi, lai varētu redzēt, kā, mazulim elpojot, cilājas krūškurvis.

Tiklīdz gaisa mitrinātājs vairs nav nepieciešams un bērnam novērojamas uzlabošanās pazīmes, viņam ir nepieciešamas drēbītes. Sākotnēji tas var būt kaut kas vienkāršs, kas neapgrūtina bērna pārģērbšanu un nodrošina vieglu pieeju mazuļa ķermenim, ņemot vērā, ka bērniņam vēl var būt pievienoti vadiņi. Piemēram, jaundzimušo krekliņš – vestīte un cepurīte. Labāk izvēlēties drēbītes, ko var izklāt, lai tajās ērti varētu ielikt bēbīti un saģērbt. Šajā posmā tas var būt nomierinošs pavērsiens un kaut neliels atbalsts vecākiem, kuri var justies emocionāli satriekti, vērojot vadiņu jūru, kas pievienoti sīkajai radībiņai – viņu bērniņam. Jaundzimušo vestīte piešķir mazliet labvēlīgāku gaisotni, un, ja vēl šo drēbīti sarūpējuši mamma un tētis, tā var kļūt par pirmo lietiņu, ko abi vecāki var kopīgi izdarīt sava mazuļa labklājības labad. 

Apģērbs kļūst svarīgs, kad bērns tiek pārvietots no slēgtā inkubatora atklātā bērna gultiņā. Tā kā priekšlaicīgi dzimuši bērni tik labi nespēj regulēt savu ķermeņa temperatūru, tiem ir nepieciešamas drēbītes, lai saglabātu siltumu. Arī tādēļ, ka priekšlaicīgi dzimušam bērniņam ir niecīgs ķermeņa tauku slānis, ir nepieciešams vairāk siltuma no ārpuses, lai viņam nav lieki jāpatērē kalorijas, mēģinot sevi sasildīt.1

Drēbītes un zeķītes mazulim ir nepieciešamas gan siltuma, gan asinsrites veicināšanai. Ņemot vērā, ka mazam bērniņam galviņa veido proporcionāli lielu ķermeņa virsmas laukumu, caur to siltums aizplūst visātrāk, tāpēc ļoti svarīgi valkāt arī cepurīti. Atcerieties, ka vislabāk mazulītim izvēlēties drēbītes, kas darinātas no dabīgiem materiāliem.

Vislabākais ģerbšanas veids ir kārtām – jaciņa (‘bodijs’), lācīši, autiņi un sedziņa vai arī aizvelkams gulēšanas apģerbs. Ģērbjot kārtām var viegli apģērbu papildināt vai kaut ko samazināt, ja ir karsti vai auksti.  Ir svarīgi gan bērnu nenosaldēt, gan arī nepārkarsēt.

Priekšlaikus dzimuša mazuļa ģērbšana, iespējams, sākumā prasa mazliet vairāk pūļu. Daudzas māmiņas izmanto īpašus guļammaisiņus un kokonus, kuros ieģērbt savu mazuli. Tie vienlaikus apskauj mazuli, piemēram, guļot gultiņā vai ratos, un arī uztur mazulim vienmērīgu ķermeņa temperatūru. Kokoni ir lieliska ideja!

Starp citu, paraudziņus kokonu, zeķīšu un cepurīšu adīšanai ar īsu fotoapmācību latviešu valodā var atrast http://sirdssiltumadarbnica.lv/mājaslapā.