draugiem.lv
facebook.lv

Intraventrikulāri asinsizplūdumi

Intraventrikulāri asinsizplūdumi ir saasiņojumi smadzeņu vēderiņos jeb dobumos, kur parasti atrodas smadzeņu šķidrums. Tiem nav traumatisks raksturs.

Asinsizplūdumus iedala šādās pakāpēs:

  • I pakāpe – asiņošana norobežojas nelielā rajonā – tur, kur tā sākusies;
  • II pakāpe – asinis redzamas smadzeņu vēderiņos;
  • III pakāpe – plašāks saasiņojums ar smadzeņu vēderiņa palielināšanos;
  • III+ pakāpe – saasiņojums smadzeņu vēderiņā un ārpus tā smadzeņu vielā.

Iemesli

Smadzenes turpina attīstīties. Vietā, kur asinsizplūdumi veidojas, ir mazi, ļoti trausli asinsvadiņi, kas viegli plīst, izraisot asiņošanu. Jo mazāks un slimāks bērniņš, jo lielāks risks intraventrikulāro asinsizplūdumu attīstībai. Visaugstākais risks novērojams mazuļiem ar ķermeņa svaru, kas mazāks par 1 kg.

Diagnostika

Visbiežāk mēs nevaram novērot īpašas pazīmes, kas liecinātu, ka veidojas vai jau ir izveidojies asinsizplūdums, kaut gan reizēm var konstatēt pēkšņu hemoglobīna līmeņa pazemināšanos (mazasinību) vai krampjus. Bērniem, kuriem ir paaugstināts asiņošanas risks, veic galvas ultraskaņas izmeklēšanu (neirosonogrāfiju) pirmajās 3 – 10 dzīves dienās. Izmeklējums ir nesāpīgs, un to veic pie bērniņa gultas vai inkubatora. Metodes darbības pamatā ir skaņas vilnis, kas atstarojoties ļauj iegūt bērna smadzeņu attēlu.

Ārstēšana

Intraventrikulāriem asinsizplūdumiem nav speciālas ārstēšanas metodes. Priekšlaicīgi dzimušiem bērniņiem tos nevar apstādināt vai izārstēt ar ķirurģisku iejaukšanos. Ierobežot asiņošanu un stabilizēt bērna stāvokli var palīdzēt komfortabla apkārtējā vide – atbilstoša temperatūra, mitrums, nepieciešamības gadījumā – skābeklis, infekcijas ārstēšana.

Iespējamās sekas

Visbiežāk sastop I un II pakāpes asinsizplūdumus, kuri parasti nerada smadzeņu bojājumu, un asinis pakāpeniski uzsūcas. III pakāpes asinsizplūdumu gadījumos ir paaugstināts smadzeņu bojājuma risks, kaut gan lielākai daļai mazo pacientu turpmākā attīstība ir normāla (vai gandrīz normāla). Visaugstākais risks neatgriezeniskam smadzeņu bojājumam ir bērniņiem ar III+ pakāpes saasiņojumu.

Komplikācijas

Biežāk komplikācijas vērojamas III pakāpes, retāk – II pakāpes asinsizplūdumiem. Visbiežāk tie ir smadzeņu šķidruma atteces traucējumi, ko rada trombi, izveidojot palielinātu šķidruma uzkrāšanos smadzeņu vēderiņos (hidrocefālija).