draugiem.lv
facebook.lv

14.augustā notika BKUS Neonatoloģijas klīnikas rīkotā četru dienu konference “Jaunākie izaicinājumi augstākā līmeņa neonatoloģijā”.Konferencē lekcijas lasīja ASV Aiovas Universitātes Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas vadītājs prof. Jeffrey L. Segar,  pazīstamais, daudzu zinātnisku pētījumu un rakstu autors prof. Edward F. Bell, neonatoloģe un „Follow - up” programmas vadītāja asoc. prof. Jane E.Brumbaugh, “Follow -up” programmas galvenā medicīnas māsa Diane L. Eastman. Konferenci vadīja  Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonatoloģe dr. Ilona Vārpa.

ASV Aiovas Universitātes Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnika ir viens no retajiem neonatoloģijas centriem pasaulē, kur ar augsti attīstītu tehnoloģiju un zinošu speciālistu palīdzību tiek ārstēti bērni, kuri dzimuši pat 22. grūtniecības nedēļā. Klīnikā ir  viena no labākajām “Follow - up” programmām ASV.

Lekcijās un diskusijās galvenā uzmanība tika pievērsta aktualitātēm un jaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem  jaundzimušo bērnu ārstēšanā un „ Follow - up” programmas izveidei un ieviešanai.

 “Follow - up”  jeb dinamiskās novērošanas programma ir vērsta uz to, lai laicīgi identificētu problēmas bērnu psihomotorajā un garīgajā attīstībā un, balstotiesuz konstatētajām veselības problēmām, laicīgi  uzsāktu korekciju un ārstēšanu, tādā veidā mazinot un novēršot bērna attīstības atpalicību. Priekšlaikus dzimušiem bērniem, kā arī bērniem, kuri dzimuši sarežģītās dzemdībās, biežāk var attīstīties redzes, dzirdes traucējumi, kustību un emocionālo funkciju attīstības problēmas. Tas ir iemesls programmas ieviešanas nepieciešamībai.

 „Follow - up” programma ir neatņemama sastāvdaļa Veselības aprūpē attīstītajās valstīs, kā arī šī prakse ir ierasta citās Baltijas valstīs, taču pie mums programmas izveidošana ir vēl darba procesā. Esam iesnieguši ierosinājumus Veselības ministrijā, lai iegūtu finansiālu atbalstu, kā arī pēc savas iniciatīvas esam izveidojuši kritērijus, pēc kuriem atlasīt bērnus dinamiskajai novērošanai. Esam uzrunājuši Jēkabpils, Vidzemes un Liepājas neonatologus, kuri mūs atbalsta un BKUS ārstu izstrādātos kritērijus  izmanto  savā darbā. Daudzi bērni, kas izrakstās no BKUS, dzīvo Latvijas novados, tāpēc tālākā ārstēšana viņiem ir ērtāka tuvākajās slimnīcās,“ stāsta BKUS Neonatoloģijas klīnikas pediatre un neonatoloģe Ilona Vārpa.

Konference sniedza iespēju Latvijas neonatologiem saņemt pašu jaunāko informāciju par sasniegumiem šajā jomā, lai vēlāk gūtās zināšanas varētu pielietot  ārstniecības procesā. Kā skaidro I. Vārpa, ir ļoti svarīgi, lai mediķiem būtu iespēja uzzināt par jaunākajiem sasniegumiem nozarē un visi varētu darboties pēc vienotiem principiem, ceļot kopējo pakalpojumu un izglītības līmeni.

Konferencē piedalījās ārsti un māsas no lielākajiem neonatoloģijas centriem Latvijā, kur  biežāk nonāk bērni pēc sarežģītām dzemdībām un kur nākotnē plānots attīstīt „Follow –up” programmu:  BKUS, Rīgas Dzemdību nama, Jēkabpils, Liepājas, Daugavpils un  Vidzemes reģionālajām slimnīcām, kā arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas.

Vizītes laikā  viesi apmeklēja  Rīgas Dzemdību namu un neonatoloģijas nodaļu Liepājā.

 Konference notika ar Bērnu slimnīcas fonda atbalstu.

 

 

Informācijas avots:

http://www.bkus.lv/page/?main_page_id=269&page_type=news&second_page_id=&news_id=788