draugiem.lv
facebook.lv

Mazulis, kurš pasteidzies ierasties pasaulē pirms 28. grūtniecības nedēļas

Mazulis atšķiras no laikā dzimuša bērna, jo ir ļoti maziņš (svars 400 – 1600g, garums 25 – 33cm), viņa āda ir sārta, viegli ievainojama, bez zemādas tauku kārtas, tai ir redzami ādas asinsvadi, kā arī smalks, pūkains apmatojums, ko sauc par lanugo. Viņš maz kustas, jo muskuļi ir vāji, viņam ir auksti (lai mazulis nesaltu, bet augtu un attīstītos, viņš tiek ievietots inkubatorā), viņš nemāk pats paēst – zīst un norīt mammas pienu –, tāpēc tas tiek ievadīts caur speciālu caurulīti kuņģī – vai arī barības vielas tiek ievadītas vēnā. Parasti lielāko diennakts daļu viņš pavada miegā, acis atverot diezgan reti.

Gandrīz visiem bērniem, kas mazāki par 28. nedēļu, pirmajās dienās ir nepieciešama medikamentu terapija (piemēram, surfaktants) un elpošanas atbalsts.

Šiem mazuļiem ir augsts risks vairāku veselības problēmu attīstības ziņā. Mūsdienās, uzlabojoties medicīniskajām iespējām, no 26. nedēļas izdzīvo ap 80%, bet no 27. nedēļas – ap 90% mazuļu, bet šiem bērniņiem ilgāks laiks ir jāpavada jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā (JITN). Diemžēl arī pēc izrakstīšanās no JITN līdz 50% bērnu var saglabāties nopietnas, paliekošas veselības problēmas.