draugiem.lv
facebook.lv

Zīdaiņu miega cikli

  • Ātrā miega fāze – attīstāspēc pāris mēnešiem. Jaundzimušo miega cikli ir daudz īsāki nekā pieaugušajiem, tāpēc mazuļi pavada vairāk laika ātrajā jeb paradoksālajā miegā (rapid eye movement – REM). Šīs miega fāzes laikā var novērot ātrās acu kustības, iespējams arī muskuļu krampjus, tāpat pētījumi liecina, ka šajā laikā ir augsta smadzeņu aktivitāte. Tomēr jāpiebilst, ka šis miegs ir viegli iztraucējams un ļoti nozīmīga fāze, it īpaši priekšlaicīgi dzimuša bērna miega ciklā.
  •  Dziļā miega fāze – zīdaiņiem un priekšlaicīgi dzimušiem bērniem var būt vēl neizteikta, jo attīstās vēlākos dzīves mēnešos.
  • Nenosakāmā miega fāze – visticamāk, fāze starp ātro miegu un dziļo miegu. Priekšlaicīgi dzimušā mazuļa miegs ir diezgan atšķirīgs no laikā dzimuša mazuļa miega tādēļ, ka jaundzimušais vēl nav pilnībā attīstījies.

Ja mazulis piedzimis pārāk agri (ap 30. grūtniecības nedēļu), viņš pavada aptuveni divas trešdaļas no viņa pirmajām dienām aktīvā miegā.

Sasniedzot vecumu, kad bērnam būtu jādzimst, aptuveni puse no miega tiek pavadīta ātrajā miega fāzē. Turpmāk mazulim attīstīsies normāls miega cikls – attīstība norisinās līdzīgi kā laikā dzimušam mazulim, lai gan iespējami arī atšķirīgi gadījumi, jo priekšlaicīgi dzimušu bērnu attīstība ir ļoti individuāla. (Piemēram, ja mazulis nāk šajā pasaulē 4 nedēļas agrāk, jums jābūt gataviem uz papildu mēnesi, ko bērniņš pavadīs augļa miegā.)

Dažus mēnešus pēc bērna paredzētā dzimšanas laika miega modelis ir vairāk definēts – mazulis saprot atšķirību starp nomoda un miega brīžiem. Ir izveidojies bērna miega režīms, un tas spēlē lomu veselīgā smadzeņu attīstībā.